Założenie sprawy w sprawie kredytu frankowego nie musi być kosztowne

Założenie sprawy w sprawie kredytu frankowego nie musi być kosztowne

Kontrowersyjny i poważny temat w kontekście kredytu frankowego wymusił na kredytobiorcach podjęcia przemyślanych decyzji. Popularną decyzją obecnie jest oddanie sprawy pełnomocnikowi lub firmie, która pomoże w dochodzeniu roszczeń w stosunku do banku. Współpraca jednak taka powinna być poprzedzona odpowiednią weryfikacją umowy i kosztów, czy będzie się ona opłacać.

Wyroki w Polsce

Jak pokazały dane zbierane w latach 2019-2021 polskie sądy wydały w większości przypadków na korzyść decyzje dla frankowiczów. Podobnie kształtuje się sprawa w kwestii odfrankowienia kredytów i unieważnienia umowy. Sądy chętniej wydają wyrok o unieważnieniu umowy, co jest zmorą banków, wydających wcześniej kredyty frankowe. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę wybór między unieważnieniem kredytu a jego odfrankowienie kształtuje się na zasadzie „win to win”. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ unieważnienie umowy jest w praktyce likwidacją, a więc lepszym zakończeniem sprawy niż przekształcenie kredytu na złotówki. To dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych. Pozytywne zakończenia sprawy z kredytem frankowym powoduje, że coraz więcej posiadaczy takich kredytów korzysta ze specjalistów, tj. prawnik. Szczecin jest przykładem miasta, gdzie widać takie zjawisko.

Kosztowna pomoc pośrednika

Na dedykowanych forach, gdzie frankowicze chętnie wymieniają się poglądami i doświadczeniami, można z łatwością przeczytać różne informacje o kosztach pełnomocnika. Wiele frankowiczów zwraca uwagę na dziwne zapisy, niektórych instytucji. Zapisy są niekorzystne dla frankowiczów, ponieważ nie zobowiązują w żaden sposób do wytoczenia przywództwa bankom. Z tego względu jest wiele głosów, aby dobrze przemyśleć współpracę z pośrednikami. Z pewnością należy przeczytać każdy zapis zawarty w umowie. Taka strategia zabezpiecza interesy osobę, będącą stroną sprawy. Jak wskazują specjaliści od kredytów frankowych, lepszym rozwiązaniem jest odfrankowienie przy pomocy dedykowanych firm. Jednak tak jak w przypadku pełnomocników i tutaj warto przeanalizować umowę. Statystyki pokazują, że prowizja dla takiej firmy jest uzależniona od wielkości kredytu, który jest przedmiotem sprawy w sądzie.

Droższy nie zawsze lepszy

W kwestii uwolnienia się od dramatycznego kredytu frankowego mogą nam pomóc także kancelarie. Te z kolei się nie reklamują, dlatego frankowicze mają ograniczony dostęp do prawnych usług. Dlatego na rynku bardziej znane są firmy, które się reklamują w internecie i chwalą pozytywnymi rezultatami.