Jak znaleźć prawnika na miarę Twoich potrzeb?

Jak znaleźć prawnika na miarę Twoich potrzeb?

Wybór odpowiedniej opieki prawnej może okazać się kluczowy, jeśli borykasz się z problemami lub potrzebujesz doradztwa w zakresie obowiązujących przepisów i ich interpretacji. Wiele osób nie wie jednak, jak znaleźć prawnika, który będzie w stanie pomóc w ich sytuacji. Dlatego podpowiadamy, jak znaleźć najbardziej odpowiednią kancelarię dla Twoich potrzeb.

Czy miejsce urzędowania ma znaczenie?

Wiele osób szuka adwokata na podstawie miejsca jego urzędowania. W niektórych sytuacjach ma to uzasadnienie. W drobnych sprawach będziesz potrzebował prawdopodobnie szybkiego, bezpośredniego kontaktu, a wybór prawnika na drugim końcu Polski może znacznie wydłużyć proces finalizacji sprawy. W takim przypadku najlepiej wpisywać w wyszukiwarkę hasła typu "adwokat Lubliniec" i sprawdzać referencje tych specjalistów, którzy urzędują w pobliżu.

Są jednak sprawy, w których skorzystanie z prawnika z innej części kraju może okazać się korzystniejsze. Tak będzie na przykład, jeśli sprawa toczy się z udziałem podmiotu, którego zarząd znajduje się w tej samej miejscowości, co Twój prawnik. Szczecin może być Twoim miejscem zamieszkania, ale wszedłeś w konflikt z kimś z Wrocławia. Wybór opieki prawnej w tym mieście może ułatwić komunikację i doprowadzić na szybszych rezultatów.

Dziedzina specjalizacji kancelarii

Często jednak ważniejsze od lokalizacji okaże się doświadczenie w danej dziedzinie prawa. Musisz wiedzieć, że prawnicy rzadko podejmują się wszystkich spraw. Najczęściej pracują w określonych dziedzinach i to w nich posiadają pełną, niezbędną wiedzę. Dlatego kancelaria prawa administracyjnego nie obsługuje spraw z zakresu prawa rodzinnego, natomiast jest świetna w obsłudze problemów z postępowaniem administracyjnym.

Szukając prawnika, zawsze najpierw określ, do jakiej dziedziny należy twój problem. Jeżeli jesteś oskarżony o przestępstwo, potrzebujesz specjalisty od prawa karnego. W konfliktach z firmami lub urzędem skarbowym najlepszym wsparciem będzie fachowiec od prawa gospodarczego, lub skarbowego. Nigdy nie bój się pytać o doświadczenie prawnika w danej dziedzinie.

Sprawdź doświadczenie i referencje

Kancelarie prezentujące wysoki poziom na swoich stronach zwykle umieszczają referencje i przytaczają nazwy klientów, z którymi współpracowali. Nie musisz wierzyć treściom na stronie. Możesz poprosić o kontakt do klientów, którzy zgodzili się wystawić referencje i zapytać ich o doświadczenia. Nie poznasz szczegółów, ale możesz sporo dowiedzieć się o profesjonalizmie czy podejściu do klienta danego prawnika.