Jak pozbyć się długu spadkowego?

Jak pozbyć się długu spadkowego?

Zdarza się, że w spadku po zmarłej osobie nie otrzymujemy majątku, a długi, które przechodzą na członków rodziny z pierwszej linii pokrewieństwa. To niezwykle przykra i często bardzo niesprawiedliwa sytuacja. W końcu nikt z nas nie chciałby spłacać cudzych długów. Jak sobie z nią poradzić? Podpowiadamy!

Pomoc prawna

Pierwszym krokiem w celu uporządkowania sytuacji finansowej związanej z odziedziczonymi długami powinna być konsultacja z dobrym adwokatem. Zdarza się, że długi zostały nam przypisane niezgodnie z prawem. Nie bez znaczenia jest również nasza sytuacja finansowa. Jeśli wykażesz w sądzie, że nie jesteś w stanie spłacić zaległości po osobie zmarłej lub nie jesteś odpowiednią osobą, która powinna to robić (np. z uwagi na zbyt dalekie pokrewieństwo), możesz pozbyć się odziedziczonego długu. Dobry i profesjonalny prawnik, Szczecin czy Warszawa – w każdym mieście znajdziesz godnego zaufania specjalistę!

Restrukturyzacja i negocjacje z wierzycielami

Jeśli sąd uznał, że mimo wszystko to na tobie spoczywa obowiązek spłacania długów po osobie zmarłej, nie poddawaj się. Postaraj się uporządkować tę przykrą sytuację w taki sposób, aby miała ona jak najmniejszy wpływ na twoje obecne życie. Ustal z wierzycielem możliwie najniższą ratę, która nie obciąży cię zbyt mocno, a jednocześnie zablokuje narastające odsetki. Jak jednak przekonać bank lub inną instytucję, że jesteś w stanie wpłacać tak małe kwoty, skoro twoja sytuacja finansowa nie należy do najgorszych? W tym przypadku z całą pewnością nieoceniony okaże się dobry doradca finansowy. Warszawa czy Trójmiasto – niezależnie od miejsca twojego zamieszkania na pewno znajdziesz odpowiedniego fachowca, który pomoże ci przygotować odpowiednie dokumenty i przeprowadzi negocjacje z wierzycielami!

Konsolidacja zadłużenia

Ostatnią rzeczą, która może pomóc w uporządkowaniu sytuacji finansowej po osobie zmarłej, jest konsolidacja zadłużenia. Zdarza się, że długów jest kilka – np. w trzech różnych bankach. Wówczas warto połączyć je w jedno zobowiązanie i ustalić wygodną ratę. Nie ma znaczenia, czy pożyczki zostały zaciągnięte na osobę prywatną, czy firmę – restrukturyzacja przedsiębiorstw również jest możliwa, jeśli zaangażujesz do sprawy doświadczonego doradcę finansowego lub kancelarię prawną.

Jeśli odziedziczyłeś w spadku niespłacone kredyty, przede wszystkim nie poddawaj się i walcz o swoje prawa. Banki i instytucje finansowe są zazwyczaj otwarte na negocjacje, dlatego z pewnością uda ci się wypracować jakieś sensowne rozwiązanie z tej trudnej sytuacji!