Czy tylko kancelarie udzielają pomocy prawnej?
Problemy z prawem mogą zdarzyć się każdemu, ale czy w każdej sytuacji musimy korzystać z pomocy kancelarii prawnej? Czy są może inne instytucje, które mogą rozwiązać nasz problem? Chcesz poznać je lepiej i sprawdzić, w których miejscach możesz skorzystać z usług prawnych? Ten temat przybliżamy nieco bliżej w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Kancelaria prawna – kiedy udać się po pomoc?
Kancelarie prawne zajmują się szeroko rozumianą dziedziną prawa. W zależności, z jakim problemem się mierzymy, możemy wybrać różne miejsca, w których uzyskamy fachowe doradztwo. Prawnik od nieruchomości, pomoże ze sprzedażą lub zakupem mieszkania, bądź domu, a także prawem budowlanym, kancelaria prawa autorskie, to miejsce, do którego możemy udać, by chronić swoje prawa autorskie i pomysły przed nieuczciwą konkurencją oraz kradzieżą. Kancelarie zajmujące się prawem cywilnym pomogą przy sprawach związanych z rozwodem, alimentami, umowami, czy odszkodowaniami. Jeżeli Twoja sprawa dotyczy problemów z pracodawcą, mobbingiem w miejscu pracy lub dyskryminacją, skorzystaj z pomocy prawników, którzy specjalizują się w prawie pracy.
Pomoc przy wypadkach samochodowych
Z pomocy prawnej możemy korzystać nie tylko udając się do kancelarii prawnej. Przykładem pomocy prawnej, a nie kancelarią, może być chociażby rzeczoznawca samochodowy Gdańsk, który jest specjalistą w dziedzinie oceny wartości stanu technicznego pojazdu oraz szkód, które powstały w wyniku wypadku komunikacyjnego. Do jego zadań należy przeprowadzenie całkowicie niezależnej ekspertyzy oraz oszacowanie wartości pojazdu, na podstawie różnych czynników, jak marka, rok produkcji, stan techniczny, model, przebieg i rodzaj uszkodzeń. Z pomocy rzeczoznawcy, korzystamy w różnych sytuacjach, np. gdy chcemy wycenić samochodów, podczas analizy szkód, czy podczas badania stanu technicznego pojazdu.
Instytucje świadczące usługi prawne
Jak już wspomnieliśmy, nie tylko kancelarie udzielają pomocy prawnej. Istnieje wiele instytucji pozarządowych o działalności non profit, które udzielają bezpłatnych porad prawnych, w określonych dziedzinach – pomoc powypadkowa, rozwody, prawo imigracyjne, prawo konsumenckie itd. Mogą to być fundacje, stowarzyszenia lub inne organizacje. Również poradnie prawne specjalizują się w pomocy prawnej. W takich miejscach, często pracują lub odbywają praktyki studenci, oferując darmową analizę problemu. Takie miejsca często zlokalizowane są na uczelniach lub przy urzędach. Pomoc prawna jest darmowa lub kosztuje dużo mniej, niż w kancelarii.